Popis zboží
Mineralogická ukázka krystalové drůzy cavansitu z dolů ve Wagholi v Indii. Cavansit je minerál ze skupiny silikátů, ve své molekule však obsahuje vanad, který tomuto minerálu propůjčuje charakteristické modré zbarvení. Nachází spolu se světlými zeolity v dutinách čedičů v oblasti Puna v Indii. Je to poměrně vzácný minerál, jehož výskyt byl prokázán jen asi na dvou místech na světě (méně známé vzorky pochází z Oregonu, USA).Cavansit na tomto vzorku vytváří kulovitou drůzku, která má asi 0,7 cm v průměru. Krystaly cavansitu jsou prismaticky protažené, zakončené charakteristickými ploškami ve tvaru sekyry. Celkové rozměry kamene 5,5 x 3,5 x 2,5 cm.
Cavansit versus Pentagonit
Klasický mineralogický problém: Cavansit je často zaměňován za Pentagonit a obráceně. Tyto dva minerály tvoří dimorfní skupinu - oba mají stejný chemický vzorec (podobně jako např aragonit a kalcit), ale jejich habitus je trochu odlišný. Obě formy mají stejnou krystalovou strukturu a jsou si vzájemně dosti podobné, v kombinaci s faktem, že krystalové drůzky bývají jen několik milimetrů velké, může být jejich rozlišení problematické.
Pentagonit je jasně modrý a krystaly jsou často průhledné. Vytváří obvykle malé kulovité růžice úzkých a dlouhých krystalů se "špičatým", jakoby z jedné strany seříznutým zakončením. Z růžice často trčí úzké dlouhé krystaly.
Cavansit je spíše nazelenale modrý, krystaly bývají spíše jen průsvitné. Tvar krystalů bývá tabulkovitý, často tvoří agregáty mnohočetně zdvojčnatělých tabulkovitých krystalů. Z drůzek příliš nevyčnívají dlouhá prismata, ikdyž není to pravidlem. Zakončení krystalů cavansitu je rovné, kolmé na axiální osu, vytváří pravidelnou oboustarnnou sekyru.
Podle nejnovějších poznatků je Cavansit nízkoteplotní forma a Pentagonit je vysokoteplotní forma tohoto dimorfního minerálu.
Cavansit
chemické složení: Ca(VO)Si4O10.4H2O