Popis zboží
Mineralogická ukázka krystalů Markazitu z dolu Bílina v severních Čechách. Markazit je minerál, který má identický chemický vzorec jako pyrit, ale jedná se o odlišný minerál, který krystalizuje ve rhombické soustavě (je to dost podobný případ jako kalcit a aragonit). Markazit vzniká nejčastěji při supergenních procesech, na ložisku hnědého uhlí v severních Čechách krystalizuje v jílech a tufech z kyselých, železem bohatých roztoků pronikajících z uhelné sloje. Původní organicky vázané železo v nahromaděné rostlinné biomase se tak po milionech let přetransformovalo do tohoto zajímavého rudního minerálu. Markazit vytváří takzvané kopinaté krystaly - ty jsou podobné špičaté čepeli kopí. Markazit je kovově lesklý a nazlátlý, avšak s výraznějším šedo-zeleným odstínem než u pyritu. Čerstvě vytěžený markazit je jasně lesklý a zlatý avšak jeho barva a lesk se velice rychle mění a to jak působením světla, tak slabou oxidací působením atmosférického kyslíku.
Tento vzorek podlouhlého tvaru je 6,5 cm dlouhý, krystaly markazitu jsou vyvinuté ze všech stran a největší z nich dosahuje velikosti až 2 cm. Na kopinatých krystalech markazitu najdeme drobně krystalický povlak, nejčastěji opět markazit nebo doprovodný minerál pyrit. Tato drůza je nalezená v roce 2015, bez zřetelných známek zvětrávání.
Drůzičky markazitu z uhelných dolů jsou v delším časovém horizontu nestabilní a zvětrávají (rozpadají se za vzniku sekundárních produktů, kterými jsou kyselé sírany železa). Je to fakt se kterým je nutné počítat. Samotný markazit je stabilní minerál, avšak problém činí podružný minerál pyrit, který se vždy vyskytuje v menší či větší míře spolu s markazitem. Pyrit znečištěný organickou hmotou z uhlí (nikoli pyrit jiného genetického původu) se samovolně rozkládá. Pokud má drůza všechny předpoklady nestabilního složení, její rozklad proběhne tak do 1-2 let. Starší (takzvaně časem prověřené) markazitové drůzy, které nezačali zvětrávat brzy po svém nálezu, by měli být ty stabilnější a je u nich předpoklad mnohaleté i mnohadesetileté trvanlivosti. Pro zabránění zvětrávacím procesům je vhodné skladovat drůzu na suchém místě a chránit před vzdušnou vlhkostí, která je hlavním urychlovačem rozkladných procesů. Někteří sběratelé přistupují k impregnaci celé drůzy transparentním lakem nebo pryskyřicí, jejichž tenká ochranná vrstvička zabraňuje přístupu vzduchu a vlhkosti.
Markazit
chemické složení: FeS2