silně fluorescentní Fluorit
země původu: Anglie
lokalita: Lady Annabella mine, Weardale
Popis zboží
Krystaly silně fluorescentního fluoritu z dolu Lady Annabella v oblasti Weardale v Anglii (konkrétně z dutiny "purple rain pocket") poblíž Eastgate. Tento typ fluoritu pochází z ložiskového revíru v okolí města Stanhope (zde leží v ohruhu 2 km všechny slavné doly a šachty např. Rogerley, Frosterlay, Eastgate apod...). Fluority ze zdejších žil jsou světově známé svou silnou fluorescentní reakcí na ultrafialové světlo. Krystaly většinou tmavě zelené barvy (ale i jiných barev) v ultrafialovém světle nabíhají do odstínů modré, přičemž není potřeba žádná UV lampa, stačí tento minerál pouze vystavit přirozenému dennímu světlu a můžeme fluorescenční jev zřetelně pozorovat. Nejznámějším nalezištěm těchto fluoritů byl povrchový důl Rogerley quarry, takže se často můžeme setkat s obecným názvem lokality "Rogerley", pravdou však je, že flouritové žíly jsou dobývány mnoha doly a šachtami v okolí výše zmíněných vesnic.
Tento vzorek o rozměru 12 x 8 x 3,5 cm představuje část matečné horniny, na kterou narůstají fluoritové krychle o velikosti až 2 cm (většinou kolem 1 až 1,5 cm). Krystalové plochy jsou velmi lesklé a fluorit je uvnitř krystalů průhledný, místy zcela čistý a transparentní. Barva tohoto fluoritu z dolu lady Annabella se dá těžko vysvětlit. Fluorit je značně průhledný, přesto působí tmavým dojmem. Je jakoby šedý až lehce nafialovělý (někdy na styku krystalů s horninou může být i nazelenalý), někdy bývá označován jako "černý". Pravdou však je, že jeho flourescentní odezva je mnohem silnější než u klasickcých zelených fluoritů z nedalekých dolů Rogerley a Frosterley, takže se již na slabém denním světle vybarvuje (nikoli do tmavě modra jako zelené fluority), ale do fialové až modrofialové a jeho primární barva se dá v podstatě těžko pozorovat. Barvoměna je skutečně intenzivní v celém objemu krystalu. Fotky vzorku jsou pořízené v umělém osvetlení bez UV, v umělém osvětlení se slabým zdrojem UV (úvodní fotka) a venku na denním světle.
*(abychom mohli zřetelnou fluorescenci vidět, denní světlo musí být přímé - nikoli přes sklo okna nebo odražené od stěn místnosti, obojí totiž snižuje podíl UV složky. Nesmí se jednat o přímé sluneční světlo, protože v takovém případě bude fluorescence přehlušena silnějším primárním zbarvením. Nejlépe lze tento jev vidět na přirozeném denním světle, ale ve stínu nebo pokud je slabě oblačno a přímé sluneční světlo je tak rozptýlené)..
Fluorit
chemické složení: CaF2