zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus
zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus

zub obrounovitého žraloka - Otodus obliquus

země původu: Maroko
lokalita: Khouribga, Oulad Abdoun

stáří: starší třetihory - eocén


Náš kód: Z32-13901
Skladem
725 Kč

Popis zboží

Zkamenělina zubu velikého žraloka z řádu obrounů Otodus obliquus zachovalá ve fosfátovém sedimentu. Tento vyhynulý rod velkých žraloků obýval moře ve starších třetihorách a soudě podle velikosti nacházených fosilních zubů mohl dosahovat délky až 9 metrů, díky čemuž se řadí mezi největší žraloky v geologické historii. Rod Otodus je považován za přímého předchůdce druhu Carcharochles megalodon, který byl největším známým žralokem a žil v mladších třetihorách. Tento exemplář (tedy zub samotný) měří na délku 6,5 cm, což je zhruba jeho průměrná velikost. Má dobře zachovalou výrazně lesklou sklovinu a oba postranní pazoubky. Zub se nachází na kusu matečné horniny, ze které částečně vyčnívá a částečně v ní je ponořený (m tomto místě je hornina odpreparovaná). Celkové rozměry kamene jsou cca 11 x 9 x 5 cm. Zub není nikde lepený ani uměle dodělávaný sádrou (což bývá poměrně časté), zkrátka se jedná o 100% původní zkamenělinu.

Fosílie pochází z fosfátových dolů sedimetární pánve Ouled Abdoun poblíž města Khouribga v západním Maroku. Zdejší fosfátové vrstvy, které jsou průmyslově dobývány, vznikly nahromaděním velkého množství organického materiálu, především kosterních pozůstatků velkých mořských plazů, ryb, žraloků a jiných živočichů (kosti živých tvorů jsou tvořené fosforečnanem vápenatým). Nejhlubší z fosfátových vrstev je datovaná do období svrchní křídy a obsahuje hojné fosilní pozůstatky velkých Mosasaurů, ze kterých nacházíme zejména zuby, fragmenty kostí, vzácněji i kompletnější části koster. Tato vrstva patrně vznikla jako důsledek dopadu pověstného meteoritu, který způsobil vyhynutí dinosaurů. Stejně jako na souši, i v moři v této době docházelo k masivnímu úhynu velkých mořských plazů a dalších tvorů, jejichž kostry vytvořily souvislou, několik metrů mocnou vrstvu. Nadložní fosfátové vrstvy již spadají do období starších třetihor a typické fosílie, které v nich najdeme jsou velcí obrounovití žraloci (zejména druh Otodus obliquus), ze kterých se opět dochovaly pouze jejich zuby, výjimečně páteřní obratle.

U marockých zkamenělin žraločích zubů v hornině je nutné se mít na pozoru, protože se jedná o nejčastěji falzifikovanou zkamenělinu. Jde o to, že fosilní zuby se přímo v hornině nacházejí spíše výjimenčně. Daleko častější jsou nálezy volných zubů vypadlých se sedimentu. Samostatné zuby se pak na kámen nalepí (klidně i více kusů najednou) a okolí se zamaskuje hmotou připomínající původní horninu. Tyto falzifikáty tvoří až 90% všech vzorků na trhu.

lokalita: Khouribga, provincie Khouribga, Maroko
stáří: třetihory, starší eocén, stupeň Ypressian (zhruba 56 - 48 milionů let)

taxonomické zařazení:

říše: Animalia - živočichové
kmen: Chordata - strunatci
třída: Chondichtyes - paryby
řád: Lamniformes - obrouni

čeleď: lamnidae - lamnovití
rod,druh: Otodus obliquus (Agassiz, 1838)

Přímý dovoz ze světových lokalit
Kamenná prodejna v Praze Stodůlkách
2010
Na trhu od roku 2010
Odborné vzdělání v oboru geologie